Praca w Yieldbird – za kulisami firmy AdTech

Yieldbird Trusted Partner in Website Monetization

W Yieldbird pomagamy naszym klientom optymalizować przychody z reklamy programmatic oraz zarządzać przestrzenią reklamową w Internecie. Ale kto dokładnie za tym stoi? Jak praca w Yieldbird wygląda od środka? W jaki sposób trafiają do nas wydawcy, kto się nimi zajmuje? Kto odpowiada za wyniki, negocjacje, technikalia? Czy wszystko to spoczywa na barkach jednej osoby? Już tłumaczymy!

Wszystko zaczyna się od naszego działu Growth – w ramach którego funkcjonują dwa zespoły PR&Marketing oraz New Business&Publishers.

PR&Marketing pracuje nad budową świadomości oraz rozpoznawalności naszej marki. To dzięki nim świat jest w stanie usłyszeć, co my tu właściwie robimy! Wiąże się z tym szereg inicjatyw jak np. zamieszczanie postów/case studies na naszym blogu (albo pomoc w dobraniu odpowiedniego tematu i zachęcenie innych naszych członków załogi do podzielenia się czymś ciekawym), prowadzenie webinarów/szkoleń dot. programmatic, dbanie o szatę graficzną naszych materiałów, monitorowanie bieżących trendów i newsów (chociażby udzielanie się na Reddit), udział w branżowych eventach, prowadzenie kanałów social media, wysyłanie newslettera, dbanie o SEO, zbieranie know-how firmy i zamienianie technicznych detali w marketingowe pomysły – łatwo przyswajalne i interesujące.

Zespół New Business&Publishers zajmuje się proaktywnym wyszukiwaniem potencjalnych klientów oraz kontaktowaniem się z wydawcami, którzy mogą osiągnąć korzyści dzięki naszym rozwiązaniom. Dodatkowo nasi Business Development Executives są pierwszym punktem kontaktu dla zgłaszających się do nas wydawców. Wstępnie oceniają, czy jesteśmy w stanie im pomóc i w jakim zakresie. Osoby te przeprowadzają pierwsze rozmowy/spotkania z klientami, żeby opowiedzieć coś więcej na temat tego, co jesteśmy w stanie dla nich zrobić. To tzw. część lead generation.

Inną działką w ramach tego zespołu jest closing, który zabezpiecza potencjalne deale z nowymi klientami. Przeprowadza z nimi dziesiątki spotkań – nie prowadzi ich zupełnie sam, często na bardziej zaawansowanych etapach pojawią się specjaliści, którzy na co dzień pracują z klientem, czy też osoby bardziej techniczne. Na spotkaniach opowiadają o naszych produktach, wyjaśniają z pomocą innych osób, jak one działają, jakie korzyści są w stanie im przynieść, ale też na jakich warunkach współpracujemy. Praca w Yieldbird to kontakt nie tylko z klientami są z Polski, ale też z zagranicy, więc znajomość języków obcych czy obyczajów w innym kraju może się tu okazać kluczowa.

Jak wygląda początek współpracy, gdy wydawca jest zainteresowany partnerstwem z Yieldbird?

Zapraszamy go na przetestowanie danego produktu! I od tego momentu pieczę nad nim przejmuje nasz zespół Customer Success. To właśnie oni czuwają nad obsługą naszych klientów, budowaniem relacji i zaufania. Pierwszym ich zadaniem jest wygranie testu u nowych klientów – ustalenie warunków, założeń, przeprowadzenie klienta przez test oraz podsumowanie – co udało się zrobić, jakie korzyści osiągnęliśmy już teraz – a co możemy zrobić w przyszłości w toku długotrwałej współpracy!

Yieldbird Adtech company Programmatic team / Praca w Yieldbird, jak się pracuje w branży adtech?

Jest, udało się – wydawca jest zadowolony z wyników testu. Co dalej?

Można by powiedzieć – teraz wystarczy tylko zadbać o klienta. Tylko i aż! Z perspektywy opiekunów wydawców, praca w Yieldbird to szalenie ciekawe wyzwanie. Każdy klient i jego potrzeby są inne, więc dedykowany Customer Success Manager stara się sprostać wymaganiom i oczekiwaniom – niczym kameleon lawirując w przeróżnych środowiskach od korporacji aż po start-upy. Dla bardziej korporacyjnych klientów ważne będą cotygodniowe status calle, raporty pokazujące szczegóły monetyzacji strony, dla bardziej start-upowych środowisk – elastyczność i nieformalność w komunikacji. Customer Success Manager zajmuje się grupą własnych klientów, dla których jest SPOC (single point of contact). Jeżeli jego klient ma jakiś problem – zgłasza się do swojego opiekuna. Ten odpowiada też za dbanie o warunki umów, jakość produktów, pracę nad wynikami klienta (nie sam – zazwyczaj razem z 2 innych osób przypisanych do klienta – osobą techniczną – AdOps Specialist oraz analitykiem z Customer Performance – o tych zespołach za chwilę niżej!). Pełni rolę wewnętrznego Project Managera, który musi zarządzić danym problemem i zapewnić, że zostanie rozwiązany w satysfakcjonującym klienta czasie. Musi też zadbać o przetłumaczenie samego rozwiązania jak i całej komunikacji z technicznego, adtechowego słownictwa na język zrozumiały dla klienta, co czasami jest nie lada wyzwaniem.

Oprócz tego ważną częścią pracy w Customer Success jest zrozumienie potrzeb, problemów klienta, z czasem nauczenie się jego biznesu. Wszystko po to, żeby być w stanie jak najlepiej mu pomóc – może się to wiązać z zaproponowaniem innych naszych produktów, które sprawią, że jego wyniki będą jeszcze lepsze. Coraz częściej zajmujemy się też krótkimi consultingowymi projektami – audytami obecnej sytuacji klienta, które pozwalają na odkrycie pełnego potencjału przychodów wydawcy oraz czynników hamujących jego wzrost. Jest to też praca zespołowa, w której CSM odpowiada za przygotowanie raportu, przedstawienie i podsumowanie wyników takiego projektu.

Yieldbird - ideas for Digital Publishers

W Yieldbird do całego pionu Customer odpowiedzialnego za współpracę z wydawcami należą cztery działy: Customer Success, Customer Performance, AdOps i Demand Development.

Na czym polega na co dzień praca w zespole Customer Success, jakie są główne obowiązki Customer Success Manager przybliżyliśmy wcześniej, więc teraz czas dowiedzieć się, na czym polega praca pozostałych zespołów!

Zespół AdOps jest zaangażowany w wiele działań, często już przy pierwszych spotkaniach New Business dotyczących potencjalnej współpracy z nowym wydawcą służą wsparciem i tłumaczą w prosty i przystępny sposób techniczne aspekty działania i możliwości naszych usług czy produktów. Zespół AdOps musi stale nadążać za zmianami w branży AdTech i ekosystemie modelu reklamowego programmatic, jak i sam opracowywać rekomendacje działania czy konsultować możliwości nowych rozwiązań zarówno z zespołem Customer Success, Customer Performance czy działem Technologii.

Patrząc na kompetencje osób pracujących w zespole AdOps jednym z najistotniejszych elementów ich doświadczenia jest znajomość adserwerów (między innymi Google Ad Manager czy Adform) oraz znajomość technologii SSP. Praktyczne zawsze osoby w tym zespole mają też doświadczenie w pracy z językami JavaScript czy HTML (np. wiedzą jak zaimplementować zmiany w kodzie, żeby usprawnić jego działanie), nie są również obce im pojęcia takie jak CPM, Floor Price czy RPM. Na co dzień praca w zespole AdOps polega na konfiguracji, traffickingu, optymalizacji czy zarządzaniu kampanii reklamowych za pomocą Google Ad Managera lub innych adserwerów. Głównym celem jest zwiększenie przychodów reklamowych u wydawców.

Są oni również odpowiedzialni za tworzenie i współzarządzanie inventory, czyli powierzchnią reklamową, budowanie Header Biddingu, generowanie kodów i ich weryfikację czy wsparcie wydawcy w implementacji. Oprócz tych zadań nasi Specjaliści i Eksperci AdOps identyfikują i rozwiązują problemy związane z ad serwerami czy biorą udział w większych projektach, które prowadzone są w Yieldbird. Różnorodność zadań w tym zespole sprawia, że muszą oni podchodzić do swoich zadań z dużą dbałością o szczegóły jak i dbać o priorytetyzację swoich zadań.

Google Ad Manager VS Google Ad Manager 360 - Everything You Need to Know

Rolą zespołu Customer Performance jest stały monitoring i kontrola wskaźników performance (efektywności) wydawców którzy są danej osobie dedykowani do opieki. Z ich perspektywy praca w Yieldbird to monitoring wskaźników efektywności wydawców wymaga analitycznego myślenia oraz ścisłej weryfikacji wyników i testów, analizy dużej ilości danych i dostrzegania zależności czy wyciągania wniosków. Często wspólnie z osobami z zespołu Customer Success biorą udział w spotkaniach z wydawcami, którzy z nami współpracują, przedstawiając i tłumacząc jak wygląda obecna sytuacja. Mając szeroki obraz wyników performance wydawców, przygotowują również analizy oraz dzielą się rekomendacjami , które mogą pomóc zwiększyć przychody wydawców. Aktualna wiedza na temat oferty produktowej Yieldbird jak i wiedza na temat metod optymalizacji sprawia, że również aktywnie współpracują z działem Technologii czy Data Science przy doskonaleniu naszych rozwiązań i produktów.

Yieldbird - ideas for Digital Publishers

Osoby pracujące w zespole AdOps i Customer Performance posiadają zarówno doświadczenie w obszarze zarządzania powierzchnią reklamową po stronie wydawcy, kompetencje analityczne oraz kompetencje miękkie takie jak umiejętności budowania relacji, łatwość w komunikacji.

Ostatni zespół, który chcemy tu przybliżyć to zespół Demand Development.

Jest to zespół odpowiedzialny za dwa obszary. Pierwszym z nich jest zapewnienia dodatkowego demandu dla wydawców, partnerstwa pomiędzy wydawcami a reklamodawcami. Są to osoby, które zajmują się współpracą z kluczowymi klientami w obszarze Programmatic Direct Sales, polegającą na kontakcie zarówno z wydawcami, reklamodawcami jak i domami mediowymi. Budują oferty sprzedażowe w modelu Programmatic Direct i aktywnie poszukują okazji do poprawy wyników zarówno wydawców jak i reklamodawców. Ich kompetencje i wiedza związane są z całym ekosystemem programmatic i kampanii bezpośrednich, często prowadzą szkolenia czy prezentacje związane z automatyzacją czy możliwości programmatic.

Drugi obszar, którym zajmuje się zespół Demand Development, to techniczne aspekty kampanii realizowanych w modelu programmatic. Są oni odpowiedzialni za wystawianie kampanii i deale, ich optymalizację, raportowanie czy troubleshooting (usuwanie przeszkód). Analizując efektywność kampanii reklamowych, poszukują dodatkowych możliwości sprzedażowych czy poprawy wyników.

To, co łączy wszystkich naszych specjalistów i ekspertów – niezależnie od stanowiska czy zespołu, praca w Yieldbird to dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem w przeróżnych formach. Od bezpośredniego codziennego kontaktu z wydawcą, przez szkolenia czy przekazywanie swojego know-how do innych członków Yieldbird, ale też uczestnictwo w eventach branżowych, webinarach po tworzenie artykułów i case study. Więcej ciekawych materiałów odnośnie branży programatycznej znajdziecie na naszym blogu!

Bartłomiej Oprządek

Karol Jurga

Chief Revenue Officer

Start using the Yieldbird Platform and take your GAM-based ad management to the next level.

See it in action.

Related articles